Sigurnost

Bez obzira na Vaša iskustva i stavove, djeca i mladi neizbježno dolaze u susret s računalnom i komunikacijskom tehnologijom. Poticanje informatičke pismenosti dio je školskoga programa. Važno je znati da će se Vaša djeca koristiti informatičkom tehnologijom te da je teško, pa i štetno za njihov razvoj zabraniti im korištenje mobitela, računala i interneta.

Roditelji nisu u prilici stalno nadgledati aktivnosti svoje djece na internetu. Osim toga, važnije je naučiti djecu kako sigurno „hodati" elektroničkim medijima nego ih stalno „voditi za ruku". Kao što djecu učimo kako se nositi s uznemirujućim i neugodnim događajima u svakodnevnome životu te kako prepoznati i izbjeći opasnost na ulici i u svojoj okolini, važno je naučiti djecu kako se sigurno koristiti internetom i mobitelom te kako prepoznati moguću opasnost i rizična ponašanja. Također, važno je poučiti djecu i mlade o preuzimanju odgovornosti za svoje ponašanje i o posljedicama određenih postupaka, koje pogađaju njih same, ali i druge s kojima su u kontaktu. Pritom je važno poštovati njihovu neovisnost, interese i aktivnosti u skladu s njihovim uzrastom, kao i koristiti se porukama prilagođenima djetetovu uzrastu.

Chat, blog, forumi i slična mjesta na internetu, gdje djeca i mladi mogu razmjenjivati mišljenja i komunicirati, vrlo su popularna, pa su stoga i privlačna osobama koje žele zloporabiti komunikacijske mogućnosti koje internet nudi. Zloporaba vršnjaka najčešće uključuje prijeteće poruke, vrijeđanje i širenje glasina te ucjene koje jedno dijete ili više njih upućuju drugomu djetetu. Zloporaba odraslih najčešće uključuje lažno predstavljanje i manipuliranje s ciljem pridobivanja djece i mladih na nepoželjna ponašanja (najčešće seksualna).

Brošure o sigurnosti:

Facebook brošura objašnjava opasnosti prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na Facebook te načine podešavanja profila na način da se sačuva privatnost.

Sigurnije na Internetu pomaže prepoznati opasnosti i nudi rješenja za aktivnu zaštitu te se posebno fokusira na izbjegavanje prijevara i zaštitu privatnih i osjetljivih podataka.

Listić za roditelje pomaže da vaša djeca budu sigurna na Internetu.

Materijali preuzeti sa www.cert.hr - Nacionalnog centra za promicanje i očuvanje sigurnosti Interneta u Republici Hrvatskoj

Windows operacijski sustav omogućuje vam da ograničite  kako djeca koriste računalo te ih time dodatno zaštitite na internetu, a da im ne gledate neprestano preko ramena.

Značajka roditeljskog nadzora pojednostavnjuje ogran  ičavanje vremena koje djeca mogu provesti uz računalo, kao i izbor programa i igara koje mogu koristiti (te, što je možda i važnije, kada).

Da biste zaštitili djecu na internetu, koristite Obiteljsku sigurnost servisa Windows Live. Pomoću tog besplatnog programa možete upravljati web-mjestima koja vaša djeca mogu vidjeti te odrediti s kime mogu razgovarati na internetu. Program nudi i korisna te pregledna izvješća o aktivnostima djece na internetu. Upute ta korištenje  roditeljskog nadzora. (parental controls)

Ako nemate roditeljski nadzor instaliran na računalu, možete ga preuzeti ovdje.