POČETAK REALIZACIJE PILOT PROJEKTA "E-ŠKOLE": USPOSTAVA DIGITALNO ZRELIH ŠKOLA U OSNOVNOJ ŠKOLI "KLANA"

Osnovna škola „Klana“ među prvih je 20 škola u Republici Hrvatskoj u kojima će se provoditi pilot projekt „e-Škole“: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola do 31. prosinca 2017. godine. Projekt je dio šireg programa e-Škole koji se provodi u razdoblju od 2015.-2022.godine.

Riječ je o projektu koji je pokrenula Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet, a provodi se u suradnji s partnerima Agencijom za odgoj i obrazovanje, Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te Fakultetom organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu.

Projekt se većim dijelom (85%) financira iz strukturnih fondova Europske unije,iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija,Europskog fonda za regionalni razvoj  (EFRR),Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali (OP ULJP),Europskog socijalnog fonda (ESF) .

Ugovor o sudjelovanju u projektu potpisan je u travnju 2015. godine od strane Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet, Škole i Primorsko-goranske županije. Cilj projekta je razvijanje sustava digitalnih kompetencija nastavnika i učenika. Svrha projekta „e-Škole“ je stvaranje digitalno zrelih škola.

U tu svrhu uspostavljena je lokalna žična i bežična mreža, Škola je povezana na brzi Internet, učionice su opremljene računalnom opremom, nastavnici su prošli edukaciju, a za potrebe daljnjeg tijeka procesa osnivač Primorsko-goranska županija imenovala  je e-tehničara.

Procesi koji slijede su informatizacija poslovnih procesa u školi, sustavno uvođenje informatičko-komunikacijske tehnologije u procese učenja i poučavanja, uključujući izradu digitalnih nastavnih sadržaja, metoda i alata, a od škole se očekuje svakodnevna primjena navedenog.

Uporaba obrazovnih aplikacija, digitalnih nastavnih materijala usklađenih s postojećim i budućim Kurikulumom omogućit će učenicima stjecanje kompetencija za daljnji tijek školovanja i uključivanje u tržište rada.

objavio: Administrator   datum: 30. 3. 2016.